Svake godine u ovo vreme vodi se polemika kako da se odoli iskušenjima, ali i kako da posle njih očistimo organizam od unetih otrova i drugih štetnih materija.
Kako navodi dijetolog Tatjana Mraović, prvi korak je da shvatimo da jaku i kaloričnu hranu treba uneti za ručak ili večeru, a da doručak i drugi obrok u toku dana budu skromniji i laganiji.
Ona predlaže da se slatkiši zamene dvema suvim šljivama, jednom suvom smokvom ili dvema kajsijama ili šakom orašastih plodova.
Osim na čišćenje organizma, Mraović predlaže i fizičku aktivnost koja delujući na receptore povezane sa insulinom povećava potrošnju šećera, reguliše metabolizam i smanjuje apetit. Mraović tvrdi da fizička aktivnost koja se praktikuje do sat i po dnevno, pet puta nedeljno, daje rezultate već za dve – tri nedelje.
– Vežbjte, šetajte, dobro se oznojite. Neka vam puls bude oko 110, ako ste sredovečni, a mlađima i do 140. Tek tada počinju sagorevanja masnih naslaga, trošenje šećera i gubitak apetita i odlična reakcija – objašnjava ona.
Nutricionista Milka Raičević predlaže da se svaki dan počne detoksikacijom usne duplje sodom bikarbonom ili maslinovim uljem.
– Na četkicu za zube stavite gram sode bikarbone, očistite jezik i isperete, a drugi gram sode razmutite i popijete. Drugi način je da držite maslinovo ulje u ustima oko 20 minuta i potom ispljunete. Važno je unositi i dovoljno tečnosti tokom dana. Najbolja je “sasi voda” – voda u koju su dodata dva limuna, svež krastavac, malo nane i đumbira. Čajevi, supe i čorbe su dobra rešenja za čišćenje organizma – kaže ona.
Prema njenim rečima, detoksikacija može da se uradi i preko kože:
“Detoksikacija preko kože”
– Osim u sauni, to možete da uradite i u svom kupatilu. U kadu sipajte eterična ulja bora, čempresa, lavande ili ruzmarina, dodajte kakao buter i malo morske soli i potopite se u taj rastvor. Taj kućni spa tretman upotpunite detoks čajem ili napitkom od sveže cvekle, šargarepe i jabuke. Vodite računa da se tog dana na jelovniku nađu samo povrće i vitaminske salate – kaže Raičević i preporučuje tronedeljni program detoksikacije lanom i kefirom.
– Prvih sedam dana za doručak pomešajte kašiku lanenog brašna sa 150 militra kefira, druge sedmice po dve kašike lana i 150 mililitra kefira, a treće – tri kašike lana – navodi Raičević.
Ona podseća da je “lek za prejedanje” to da ne bi trebalo da čekamo da pregladnimo.
– Kombinujte što više salata – kupus, zelenu salatu, krastavac jer sadrže mnogo vode i vezaće toksine, dati sitost i nećete pojesti onoliko koliko ste naumili. Jednom godišnje se slave Nova godina i Božić. Nije dobro odricati se od svega, ali vodite računa da ne preterate u jelu i piću – kaže Raičević